LE: Borusija, Napoli, Molde, Rapid u drugoj fazi
LIGA EVROPE

Ekipe Borusije Dortmund, Napolija, Rapida iz Beča i Moldea plasirale su se u drugu rundu Lige Evrope, dva kola pre kraja grupne faze

Borusija je ubedljivom pobedom nad Kabalom 4:0 osvojila grupu C, dok je Napoli zadržao maksimalan učinak u D "petardom" protiv Mitjilanda.

Molde je nastavio da blista u LE, tim Ole Gunara Solšera slavio je 2:1 kod Seltika i osvojio grupu A. Rapid je poput Napolija stigao do četvrtog trijumfa, iznenadivši Viktoriju 2:1 u Plzenju.

U grupi A, u senci pobede Moldea u Glazgovu bez golova je okončan derbi između Ajaksa i Fenerbahčea, koji će sa Seltikom voditi borbu za drugu poziciju.

Meč u Glazgovu rešen je sredinom prvog poluvremena u roku od desetak minuta. Norvežani su poveli preko Eljunusa u 21, Komons je doneo izjednačenje iz odbitka pet minuta kasnije, da bi trijumf Moldeu doneo Hestad u 37. posle sjajne reakcije na drugoj stativi.

U derbju u Amsterdamu vodila se izjednačena borba, a oba tima su imala tek po jednu šansu. Domaćin je svoju propustio preko Fišera krajem prvog poluvremena, dok je Fernandao osam minuta pre kraja promašio trijumf za Fener.

4. Seltik 4 0 2 2 6:9 2

U grupi B, Liverpul je slavio minimalnu pobedu u Kazanju protiv Rubina, za prvenac Jirgena Klopa u Evropi na klupi "redsa", a Bordo u 94. minutu ostao bez trijumfa u Sionu, pa je švajcarski tim na bod od druge faze takmičenja.

Rubin je odoleo na Enfildu, ali je pao na svom terenu. Početkom drugog poluvremena Roberto Firmino je poslao sjajan pas za Džordana Ajba koji hladnokrvno završava akciju udarcem po zemlji sa 15-ak metara.
Mnogo dramatičnije bilo je u Sionu gde je Bordo vodio od 67. minuta golom Turea, ali je domaćin preko Veroljuba Salatića u 94. minutu izbegao poraz i zadržao prvo mesto na tabeli.

4. Rubin 4 0 2 2 2:4 2

U grupi C, Borusija će se u sledećem kolu boriti sa Krasnodarom za prvo mesto, jer je ruski tim savladao PAOK 2:1 kod kuće, te praktično obezbedio drugu poziciju.

Rojs i Obamejang u prvom, a autogol Zenjova te Mhitarjan su u drugom poluvremenu doneli ubedljivu pobedu Borusiji i put u šesnaestinu finala.

Žestoka borba vođena je u Krasnodaru gde je domaćin dominirao tokom većeg dela meča i tu dominaciju krunisao golovima Arija i Žoazinja sredinom oba poluvremena. PAOK je tek u nadoknadi vremena stigao do gola, ali je bilo kasno.

4. Kabala 4 0 1 3 2:9 1

U grupi D, Napoli je u direktnom duelu sa Dancima potvrdio dominaciju, a trijumf Italijana iskoristio je Klub Briž minimalnim slavljem nad Legijom.

Već u prvom poluvremenu Napolitanci su pregazili Dance. El Kaduri i dvostruki strelac Gabijadini su završili posao u roku od 25 minuta, a rivala su u nastavku dotukli Mađo i rezervista Kaljehon.

Ovo je maksimalno iskoristio Klub Briž koji je preko Munijea poveo protiv Legije krajem prvog poluvremena i do kraja odoleo Poljacima za prvu pobedu u takmičenju koja ga je uključila u borbu za drugu fazu takmičenja.

4. Legija 4 0 1 3 1:5 1

U grupi E, Rapid je završio posao u Plzenju, a šansu da mu se pridruži u sledećem kolu imaće Viljareal, koji je golovima Roberta Soldada preokrenuo protiv Dinama u Minsku na 2:1, za četvrti poraz tima Vuka Rašovića.

Rapid definitivno više nije iznenađenje već ozbiljan kandidat za završnicu takmičenja. Austrijski tim je slavio na terenu gde su bodove često ostavljali i mnogo veći klubovi iz Lige šampiona.

Filip Šobesberger je sa dva gola (drugi slučajni posle sapletanja) srušio Viktoriju u sred Plzenja i doveo Rapid u šesnaestinu finala takmičenja. Trećom uzastopnom pobedom u korak je nastavio da ga prati Viljareal.

Španci su delovali nezainteresovano u Minsku sve do 69. minuta kada rezervista Vitus postiže prvi gol za Beloruse u takmičenju. Ipak, samo tri minuta kasnije Roberto Soldado je izjednačio iz penala, a pet minuta kasnije uz odbitak doneo i preokret za novi poraz Rašovića u LE.

4. Dinamo Minsk 4 0 0 4 1:9 0

U grupi F, Braga nije uspela da u novim kopačkama izbori bod za drugu fazu, poražena je u Marseju 1:0, pa sad ima samo dva boda više od Libereca, koji je slavio u Groningenu, a tri od francuskog tima.

Marsej je okonačao seriju od dva poraza i uključio se u borbu za narednu rundu takmičenja. Francuzi su iskoristili problem Brage zbog ukradene opreme te golom Žorž-Kevina Nkudua krajem prvog poluvremena stigli do drugog trijumfa.

Olimpik je i dalje treći sa bodom manje od Libereca koji je autogolom deset minuta pre kraja slavio u Groningenu, ali ima samo tri manje od lidera iz Portugalije.