Novak uspešan protiv Janoviča, sledeća prepreka Veseli

Prvi teniser sveta pobedom je startovao odbranu titule na svom dvanaestom po redu US Openu.

Novak je u prvom kolu Otvorenog prvenstva SAD u noći između ponedeljka i utorka savladao Jiržija Janoviča iz Poljske (ATP #247) rezultatom 3:1, po setovima 6:3, 5:7, 6:2, 6:1.

Prvi set trajao je 42 minuta, a Novak ga je rešio u svoju korist nakon što je u šestom gemu iskoristio treću brejk loptu. Janovič je u poslednjem, devetom gemu, propustio dve prilike da se vrati, tako da je Novak otišao na pauzu sa vođstvom od 1:0 (6:3).

Poljski teniser je sigurnije ušao u drugi set. Najpre je u četvrtom gemu propustio četiri brejk lopte, da bi u šestom iskoristio prvu i poveo sa 4:2. Novak se u narednom vratio a potom izjednačio na 4:4. Loše odigran dvanaesti gem koštao je srpskog tenisera drugog seta (5:7) posle 57 minuta, tokom kojih je načinio svega šest grešaka i osam direktnih poena (Janovič 20-20).

Novak je svoju pravu igru pokazao u nastavku duela. Prvo je u uvodnom gemu trećeg seta oduzeo servis protivniku bez izgubljenog poena, a potom brejk udvostručio u petom iskoristivši četvrtu brejk loptu. Set je posle 33 minuta osvojio rezultatom 6:2.

I četvrti set srpski teniser je otvorio brejkom. U drugom je spasio dve brejk lopte a potom meč rutinski priveo kraju (6:1).

Meč je trajao dva časa i 37 minuta.

„Nikada nije lako igrati na ovom nivou tokom cele godine. Nema potrebe da sada pričam o tome. Prebrodio sam prvu prepreku, idemo dalje,“ rekao je Novak. „U prva dva seta je bilo uspona i padova, Jirži je nepredvidiv teniser, ima snažan servis i nije ga lako zaustaviti. U trećem i četvrtom setu je bilo mnogo bolje. Zadovoljan sam pobedom.“

Statistika: as poeni (12-5), dvostruke servis greške (5-11), direktni poeni (34-41), neiznuđene greške (18-59).

Novakov protivnik u drugom kolu US Opena u sredu biće češki igrač Jirži Veseli (ATP #49), koji je posle velike borbe i pet odigranih setova eliminisao malo poznatog Indijca Saketa Minenija.

Veseli je jedan od retkih tenisera koji protiv Novaka ima pozitivan odnos pobeda i poraza. Sastali su se samo jednom, u drugom kolu ovogodišnjeg Monte Karla, kada je trijumfovao Čeh rezultatom 2:1.