IZ MOG UGLA

Kako postati poznat iz nepoznatih razloga?

Mladima uzor postaju robovi rijaliti emisija, a ni političari nisu odoleli tabloidizaciji, upozorava komunikolog Aleksandra Đurić.

Maci Diskreciji, Atini Ferari, Mimi Oro i Tijani Ajfon zajedničko je, osim banalnih umetničkih imena, i to što su postale poznate iz nepoznatog razloga.

U tabloidima predstavljene su kao slavne ličnosti, iako nikom nije najjasnije šta su po profesiji, a otkriti njihove talente zahvaljujući kojima su se našle na malim ekranima zadatak je za istraživačko novinarstvo. Komunikolog i profesor na Beogradskoj poslovnoj školi Aleksandra Đurić objašnjava da je reč o jednoj novoj vrsti poznatih – o rijaliti zvezdama koje su slavu stekle tako što su pred javnost iznele sve detalje iz privatnog života.

"Junaci rijaliti programa promovišu nerad, brzu i laku zaradu, pokazuju kako se bez truda i znanja stiče profit. Oni šalju jasnu poruku da je dovoljno samo da se neko razgoliti, i u prenesenom i u bukvalnom značenju, i tako zaradi novac" pojašnjava autorka knjige "Medijasfera u zagrljaju Velikog brata" Aleksandra Đurić.

Starlete i ostale zvezde bez radnih biografija najčešće ne dolaze iz materijalno ugroženih slojeva društva, pa želja za boljim životom nije glavni pokretač. Reč je, kako kaže naša sagovornica, o narcisoidnim osobama koje teže slavi i bogatstvu kako bi se osećali vrednijima u odnosu na druge.

Ono što je karakteristično za rijaliti junake je da interesovanje medija za njih traje samo do trenutka dok potpuno ne ogole svoje živote.

"I tada shvatamo da su rijaliti zvezde zapravo žrtve. Oni se menjaju kao na pokretnoj traci, pa veliki broj njih, naviknut na pažnju i nemoćan da prihvati činjenicu da su pali u medijski zaborav, postaje depresivan, odaju se alkoholizmu, prostituciji...", upozorava Aleksandra Đurić.

Ona dodaje da je tabloidizacija medija dovela do tabloidizacije društva i novog sistema vrednosti na čijem su vrhu težnja za slavom i novcem. Toj vrsti slave nisu odoleli ni lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak koji je učestvovao u "Velikom bratu" ni ondašnji gradonačelnik Zaječara Boško Ničić koji je, između ostalog, upamćen i po boravku na "Farmi".

Nedavno je poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić otkrio novinarima kako sanja da hirurškim putem ukloni podbradak, da redovno odlazi na mezoterapiju i da bi ćerkama dozvolio da ugrade silikone. Javnost je nastup ovog visoko pozicioniranog političara uporedila sa izjavama starleta i s pravom se zapitala da li je prihvatljivo da se jedan narodni poslanik upušta u ovakve "medijske avanture".

"Nažalost, ni političari nisu imuni na tabloidizaciju. Zato moram da se zapitam šta će biti s našim društvom ako mladima uzor postanu robovi rijaliti emisija. Prognoze nisu sjajne jer oni ne mogu da budu nosioci društva s obzirom na to da nisu produktivne osobe", upozorava profesorka Đurić.

Emitovanje raznih "parova", "farmi" i "velike braće", objavljivanje ispraznih trač rubrike i interesovanje za život starleta jednom delu javnosti skreće pažnju s gorućih životnih pitanja, s briga o ekonomskim neprilikama, smanjenju plata, nezaposlenosti. Zato nije preterano reći da su rijaliti emisije, naročito ako imamo u vidu činjenicu da su najpopularnije u zemljama u tranziciji, štit od izbijanja socijalnih nemira.

"One blokiraju kritičko mišljenje. U želji da pobegnu od nevesele stvarnosti, ljudi uključuju televiziju a zapravo sebi na taj način daju anesteziju. Gledajući kako mladi na tacni nude svoju privatnost čak pomisle i kako ima onih kojima je gore čim su spremni dotle da idu", ocenjuje Đurićeva.

Spasavanje mladih od "šljaštećih iluzija", Aleksandra Đurić vidi u medijskom obrazovanju i u ukidanju rijaliti emisija koje zloupotrebljavaju slobode izražavanja.

"Sloboda bez poštovanja etičkih normi je kvazi sloboda. A u takvoj medijskoj atmosferi naše društvo neće biti ništa drugačije od trenutnih rijaliti zvezda", kaže Aleksandra Đurić.

Podeli vest sa prijateljima:

Dodaj komentar

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Redakcija expres vesti ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije expres vesti.

 

PRATITE NAS

KONTAKT

+ 381 65 43 43 646

info@expres.rs

Marketing

ANKETA

Da li će Aleksandar Vučić biti predsednik Srbije ?

TRENUTNA TEMPERATURA

 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!